пʼятниця, 10 березня 2023 р.

                                                    Володимир Вернадський:

завжди сучасний, невичерпний, надихаючий

12 березня 160 років тому народився український академік Володимир Вернадський. Він є одним із засновників Української академії наук та творцем Національної бібліотеки Української держави в Києві. Був ученим-пророком, засновником геохімії, біохімії, радіогеології, наукове передбачення якого не всіма його сучасниками одразу сприймалося, а тому заперечувалося. Філософ написав понад 400 наукових праць.

Пропонуємо хвилину інформації з біографії вченого «Володимир Вернадський: завжди сучасний, невичерпний, надихаючий»   

 

1. Довкілля Вернадський рекомендував досліджувати в контексті взаємозв’язку з історією людства. Саме такий підхід є базовим у світогляді вченого і його науковій діяльності.

 2. 1880 року написав свій перший вірш про Україну.

 3. Вернадський розробив концепцію ноосфери, згідно з якою сформулювали принципи взаємодії природи та суспільства.

 4. Створив нову науку – радіогеологію, що вивчає закономірності природних ядерних перетворень у речовині Землі та їхніх проявів у геологічних процесах.

 5. 1918-го будинок Вернадського, побудований в Полтаві, розгромили більшовики. Навіть незважаючи на те, що в Україну прийшли німці, вчений зміг організувати кілька геологічних екскурсій, а також виступити з доповіддю на тему "Жива речовина".

6. Велике значення Вернадський приділяв воді. Він наголошував, що вода займає окреме місце в історії нашої планети, оскільки немає жодного природного утворення, яке могло б зрівнятися з нею щодо впливу на перебіг основних геологічних процесів. 1933 року опублікували першу частину його монографії "Історія природних вод". Вона унікальна через кількістю порушених і досліджених автором проблем, постановку і глибину опрацювання багатьох із них, обсяг і скрупульозність вивченого матеріалу.

 7. Критичну оцінку в публікації "Українське питання і російське суспільство" Вернадський дає моделі взаємовідносин між російським та українським народами. Акцентує увагу вчений на постійному прагненні росіян до домінування.

 8. Вернадський, як і його батько, називав себе пантеїстом. Пантеїзм – філософсько-релігійне вчення, основні ідеї якого полягають у обожнюванні природи, боготворінні всього створеного і ототожненні Бога з природою.

 25 грудня 1944-го Володимир Вернадський попросив дружину принести каву. І поки та була на кухні, у вченого стався крововилив у мозок. Подібна біда спіткала і його батька, тому син дуже боявся померти такою ж смертю. Після того, що сталося, вчений прожив ще 30 днів, так і не опритомнівши. Помер Володимир Вернадський 6 січня 1945 року.

 



А більш детальніше про життєвий та творчий шлях геніального українського вченого і мислителя можна познайомитись переглянувши книги які знаходяться у фонді нашої бібліотеки.

Тільки в наш час ми можемо оцінити, наскільки його думки і прогнози щодо подальшого розвитку цивілізації були вірними.


Немає коментарів:

Дописати коментар

  Читаючи – мандруємо Європою 9 травня  Україна разом з країнами  Євросоюзу відзначає День Європи . Відзначення Дня Європи в нашій державі ...