вівторок, 14 квітня 2020 р.


           Географія України
в одній книзі
   «Національний атлас України» - це картографічний твір енциклопедичного рівня, яким можна скористатися в Кельменецькій  центральній районній бібліотеці. Атлас вперше створений в історії держави та розроблений  силами вчених та фахівців установ Національної академії наук України, Академії аграрних наук та інших провідних вищих навчальних закладів держави, окремих міністерств, державних та громадських організацій. До розробки авторських матеріалів Атласу було залучено понад 300 науковців, з якими працювали 17 наукових консультантів. Тематичну та інформаційну експертизу робіт здійснювали 67 експертів, а рецензування матеріалів тематичних блоків – 27 високопрофесійних учених із різних наукових установ України.

      Атлас є однотомним виданням, вміщує на 440 сторінках форматом 35,2 х 47 см 875 карт різних масштабів, майже 100 сторінок тексту, багато графіків та ілюстрацій. Додатково до цього основного тому додається книга з текстами та легендами карт англійською й російською мовами. До речі, важить таке зібрання аж 7 кг. Атлас має електронну версію, виготовлену ТОВ «Інтелектуальні системи «Гео».


      Електронна версія поєднує в собі традиційні картографічні підходи та сучасні геоінформаційні технології, що покликані відображувати всебічну інформацію про історію, природні, соціальні та екологічні особливості України на початку ХХІ століття. Електронна версія розрахована на широке коло споживачів географічної інформації від школярів та студентів до спеціалістів-географів. Можливості роботи з електронною версією залежать тільки від навичок і пізнавальних зацікавлень користувача.

      Шість тематичних блоків карт Атласу розроблено за єдиними методологічними та методичними принципами, завдяки цьому Атлас є уніфікованим твором, співставним із національними атласами інших держав світу.


Тематичний блок карт «Загальна характеристика» розкриває географічні особливості території та соціуму України, її місце в природному, економічному, демографічному, культурному й політичному просторі Європи та світу.




Тематичний блок карт «Історія» відображає сучасне бачення українськими ученими-істориками основних історичних подій та постатей, які впливали на творення української держави.
Тематичний блок карт «Геофізичні поля», найбільший за кількістю тематичних розділів і карт, відображає особливості та ресурсні можливості всіх компонентів природи України. У створенні карт цього блоку брали участь учені кількох відділень Національної академії наук України та найбільша, порівняно з іншими блоками карт, кількість виконавців. Джерелами інформації є результати авторських досліджень співробітників наукових інститутів України та окремі фондові матеріали.

Блок карт «Населення та людський розвиток» присвячено різноаспектній характеристиці населення, його структурі, соціальному розвитку та середовищу проживання. У ньому представлено як класичні для характеристики населення сюжети (розміщення та склад населення, демографічні особливості, міграції тощо), так і нові, сучасні – формування чисельності населення, розміщення етнічних спільнот та характеристика поліетнічних регіонів, релігійних організацій, людський розвиток. Базове джерело інформації для створення карт – матеріали Першого всеукраїнського перепису населення (2001 р.), переписів населення попередніх років та інші статистичні матеріали.

Структура блоку карт «Економіка» побудована за принципом послідовної характеристики основних сфер економіки – фінансової, виробничої, інфраструктурної. У першій відображено фінансовий потенціал регіонів та діяльність банківської системи України. Тематичні сюжети, що характеризують виробничу сферу, подано за основними видами економічної діяльності (промисловість, сільське, водне, лісове, рибне господарство). Серед інфраструктурних елементів подано детальну характеристику транспорту, зв'язку та торгівлі.

Тематичну частину Атласу завершує інформаційний блок карт «Екологічний стан природного середовища». Відповідні карти характеризують екологічний стан компонентів природи (атмосфери, гідросфери, ґрунтів, рослинності, тваринного світу). Відображено також антропогенний вплив на природне середовище та способи запобігання його екологічному погіршенню.

      В Атласі узагальнено сучасну просторову інформацію, необхідну для діяльності законодавчої та виконавчої влади при виробленні політики розвитку держави. Атлас буде необхідним джерелом знань у сфері науки, освіти, культури. Багатогранність його змісту, наукова та практична значимість робить Атлас надбанням національної спадщини.



Немає коментарів:

Дописати коментар

  З тобою роде мій орлиний, іду дорогами війни 8 травня, в День пам’яті та перемоги  над нацизмом   у Другій світовій війні, Україна і світ ...