четвер, 3 вересня 2020 р.


Байка розважає й моралі навчає

Людина — творіння природи. Вона має розум, фантазію, здатна плідно та творчо працювати. Вона може мислити, аналізувати, співпереживати, створювати власними руками щось нове, раніше небачене. Так, дійсно, людина — найкраще творіння природи, але не ідеальне. Вона має безліч вад. А ці вади, в свою чергу, заважають людству створити цивілізоване суспільство. Саме боротися із людськими вадами і закликати до справедливості, прославляти красу та добро покликана байка.
Що ж таке байка? Байкою називають невеликий прозовий або віршований твір алегоричного змісту. Будь-яка байка обов'язково має повчальний характер. Батьком байки вважають Езопа, який жив приблизно у VI столітті до нашої ери в Давній Греції. Він і вигадав коротку повчальну алегоричну оповідку, що містила мораль. Героями його байок були не лише звірі та люди, а й різноманітні предмети, що оточували автора. Жорстокий, підступний Вовк та беззахисне Ягня, хитра Лисиця та нерозумний Крук, безтурботна Цикада та працьовита Мурашка — ось таких незабутніх героїв подарував світовій літературі славнозвісний байкар Езоп.
Жанр байки розвивали також Жан де Лафонтен у Франції, Іван Крилов — у Росії, Леонід Глібов в Україні. Байка жива і сьогодні. Доки існуватиме людство, доти не зникне потреба у виправленні людських вад.
Байка розважає і водночас повчає. Тому її так цікаво читати. З одного боку — це казка, вигадана історія, з іншого — приховане повчання, яке змушує людину замислитися над важливими питаннями, над суттю життя взагалі.

                
Другого вересня працівники Кельменецької дитячої бібліотеки підготували для своїх користувачів годину української байки «Байка розважає й моралі навчає». Діти познайомились з біографією та творчістю байкарів: Г. Сковороди, Є. Гребінки, П. Гулака-Артемовського, С. Руданського та Л. Глібова, здійснили подорож у часі і просторі, поринули у сюжети української байки, вони із задоволенням ознайомились з невеличкими, але повчальними творами, мандруючи книгами від письменників-класиків до гумористів ХХ століття, на чиїх байках виховувалось багато поколінь. Юні користувачі взяли участь в літературній вікторині «Впізнай ілюстрацію», де відгадували, з якої байки малюнок. Також маленькі розумники жваво обговорювали і аналізували вчинки героїв байок біля книжково-ілюстативної виставки «Життя у вворчості»


Байки несуть в собі мудрість і дотепність, вони зрозумілі сучасникам і стали художнім надбанням людства. Жива, багата мова, легкість діалогів та дотепність байок зробили їх популярними серед дітей і дорослих, тому година української байки була веселою, пізнавальною та корисною.


Немає коментарів:

Дописати коментар

  З тобою роде мій орлиний, іду дорогами війни 8 травня, в День пам’яті та перемоги  над нацизмом   у Другій світовій війні, Україна і світ ...