четвер, 26 березня 2020 р.


       В книжковій пам'яті-миттєвості війни
     Час невідворотно віддаляє  нас від Другої світової війни. Мабуть, ніколи не буде завершений літопис про минуле лихоліття. Багато не повідано про учасників бойових дій, а їх були мільйони. У кожного було своє поле бою, свій погляд на події, адже кожен  по-своєму дивився смерті у вічі, і хто поборов її, а хто залишився на полі бою.

      У березні ми відзначаємо 76-ту річницю визволення нашого краю від нацистських окупантів.


           У  фондах Кельменецької ЦРБ зберігаються документи, які узагальнюють важкий шлях героїчного визволення Буковини та Кельменеччини від нацистських окупантів. 


     КНИГА ПАМ'ЯТІ УКРАЇНИ. Чернівецька область, т. І: (Підготувала редакція Книги Пам'яті у складі І. Фостія, Н. Зайкіної, І. Мусіснко та Ін.). Передмова. Вступна стаття. Автори вступної статті І. Мусієнко, І. Фостій. - Чернівці: Прут,1994. - 736 с.

     У першому томі Книги публікуються списки полеглих у війні німецькими нацистами в партизанських загонах і підпіллі, загиблих у трудармії та в політичному протистоянні жителів Вижницького, Герцаївського, Глибоцького, Заставнівського, Кельменецького та Кіцманського районів Чернівецької області. Спискам передують невеликі вступні статті, які висвітлюють хід боїв, час окупації і визволення районів.





    Книга Скорботи України. Чернівецька область. Підготовлена науковою редакцією Чернівецького обласного відділення пошуково-видавничого агентства «Книга Пам'яті України» у складі І.П.Фостія, І.В.Васіної, Т.О.Бафанової та ін. Автор передмови Ф.К.Федорович. Автор вступної статті І.П.Фостій. -Чернівці: Обласне відділення пошуково-видавничого агентства «Книга Пам'яті України», 2005. - 992 с.; 130 іл.
       «Книга Скорботи України. Чернівецька область» - це реквієм усім, хто став безвинною жертвою минулої війни. До неї занесені імена громадян, котрі загинули в боротьбі за українську державність у 1941-1952 рр., знищені нацистськими окупантами, караль-ними підрозділами НКВС-НКДБ, а також убиті в період політичного протистояння, чиє життя обірвалося в румунських, німецьких та радянських концтаборах і арміях. Книга ілюстрована  документальними отографіями.      

               






    Чев’юк Федір, Захарчук Володимир.  Буковина і буковинці (Про історію краю і життя людей). - Львів: Світ, 2008. - 200 с.: іл.

     Книжка присвячена буковинцям – тим, які колись жили на теренах краю, і тим, хто нині дбає про його розквіт. Мовою світлин, поштівок, старожитностей, спогадів пересічних людей автори розповідають про Буковину, її людність у різні історичні періоди, Мешканці краю показані і в роки Другої світової війни.









     Буковинці в трагічні роки Другої світової війни: статті, спогади та документи / Автори-упорядники П.П. Брицький, Г.М. Скорейко, О.А. Суровцев, І.П. Фостій. - Чернівці: Технодрук, 2013. - 208 с.

     У книзі висвітлюється становище буковинців у період окупації в часи Другої світової війни, використання їх примусової праці, умови життя та ставлення до населення адміністративної влади.
Книга увічнює пам’ять жертв примусової праці.
Розрахована на молодь і всіх, хто цікавиться історією України та її народу.









     Обпалені душі і серця.Діти війни Буковини: долі людські /Документи, спогади, роздуми.-Чернівці: Місто, 2009.- 256с.

     Пропонований збірник - спогади та роздуми, пропущені через душі й написані серцем, про дітей війни, які нині мешкають на Буковині, про їхні непрості долі. Видання - це подяка за доброту, щирість дітям війни, як доземний уклін за тепло, яке живе у їхніх серцях, любов до отчого краю, як шана до пам’яті людей, котрі виборювали мир, як застереження, що мир треба оберігати високою духовністю і жертовністю в ім’я прийдешніх поколінь.







    Добржанський В. Ф. Кельменці: Путівник.- Ужгород: Карпати, 1982.- 64 с., іл.,

    Про подвиг і нескореність духу героїв війни, хто боровся і поліг за визволення нашого краю, пережив окупацію, самовідданою працею в тилу наближав розгром ворога  розповідається на сторінках путівника «Кельменці».Не підвладна часові і пам'ять про юного героя із села Лівинці Іллю Головачука. Він був провідником партизанського загону Т.Ф.Прокіна, допомагав розвідникам 759-го стрілецького полку, який визволяв Лівинці. Іллю виказав зрадник, і мужній герой був розстріляний нацистами.






      Бабилюлько Валентина З любовю до рідного краю / Художньо-публіцистичний нарис Чернівці: Прут, 
2001.- 76 с.

       Зі сторінок книги ми дізнаємося, що важкі бої у березні 1944 року точилися біля Лівинців і районного центру. Нацистські війська прагнули через Хотин, Лівинці та Липкани, а також через Вороновицю і Кельменці створити «коридор» для виходу з оточення. Шлях їм заступили 163-тя і 133-тя стрілецької дивізії. Понад 220 солдатів і офіцерів полягли смертю хоробрих, визволяючи Кельменеччину від окупантів. Свято шанують пам’ять про них жителі району.На сторінках книги роміщено фотографії Братської могили в районному центрі та пам’ятника вічної слави воїнам-визволителям Кельменецького району, який височить на найвищому місці у селищі – «Червоній могилі».



                             Братська могила в районному центрі


























Немає коментарів:

Дописати коментар

  З тобою роде мій орлиний, іду дорогами війни 8 травня, в День пам’яті та перемоги  над нацизмом   у Другій світовій війні, Україна і світ ...